• JAK WSPIERAĆ DZIECI W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA

• Czas obecny to trudny czas zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Epidemia wywołuje różne uczucia stres, lęk, niepewność. Uczucia te ze znacznie większym niepokojem przeżywają dzieci, każde radzi sobie z nimi inaczej. Dlatego dzieci potrzebują teraz dużo wsparcia i miłości od najbliższych. Oto kilka sposobów. Pozwolić dziecku na odczuwanie swoich emocji. Jeżeli płacze, jest smutne, złości się pozwólmy mu na to, ale bądźmy cały czas przy nim, rozmawiajmy, pytajmy, okazujmy zainteresowanie i wspierajmy. Sami bądźmy spokojni. Odpowiadajmy na pytania dziecka, pytajmy jak się czuje. Wyjaśniajmy mechanizmy (przyczyny, objawy i skutki) złego samopoczucia zarówno somatycznego jak i psychicznego. Dbajmy o to by dziecko nie zwlekało i zawsze otwarcie informowało nas o tym jak się czuje. Dzięki temu można dziecku pomóc wcześniej i skuteczniej. Przypominajmy ciągle o myciu rąk. Zachowajmy codzienną rutynę. Dziecko musi znać wcześniej plan dnia. To my dorośli musimy dostosowywać i zmieniać działania dnia codziennego do różnych niespodziewanych sytuacji. Dziecko nie może być zaskakiwane, musi mieć poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest stworzyć harmonogram dnia wspólnie z dzieckiem. Ustalić kiedy będzie czas na naukę, kiedy na zabawę, kiedy nie korzystamy z żadnych multimediów, a kiedy dzwonimy do znajomych. Sprawdźmy co nasze dziecko wie o koronawirusie. Wiedza dziecka może być właściwa i niewłaściwa. Dziecko mogło usłyszeć informacje prawdziwe i nieprawdziwe. Dlatego by nie było nieporozumień należy wyjaśnić wszelkie wątpliwości i niejasności. Jeżeli sami nie jesteśmy czegoś pewni, można skorzystać z wiarygodnych stron internetowych np. Ministerstwa Zdrowia czy WHO. Miejmy kontrolę nad własnym zachowaniem. Wszyscy jesteśmy niespokojni w związku z epidemią. To rodzice zapewniają bezpieczeństwo swoim dzieciom. Tak więc starajmy się nie okazywać trudnych emocji, nie okazywać lęku. Dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa. Spędzajmy wspólnie czas. Znajdźmy czas w ciągu dnia, który spędzimy „rozrywkowo”. I tu robimy „burzę mózgów” np. coś wspólnie ugotujemy, wykonamy pracę plastyczną, coś namalujemy, pogramy w gry planszowe itp.