• TECHNIKI RELAKSACYJNE

• Techniki relaksacyjne to sposoby na rozładowanie stresu oraz złych emocji. Czas, w którym obecnie funkcjonują nasze dzieci, jest czasem wzmożonego odczuwania stresu. Nie tylko pandemia, ale również brak kontaktu z rówieśnikami mogą być czynnikiem wywołującym złe emocje. Dlatego też, poniżej przedstawiamy sposoby relaksacji. Dzieci powinny móc odprężyć się nie tylko fizycznie, ale również psychicznie.

Oto wybrane techniki relaksacji.

1. Wizualizacja – to metoda opierająca się na wyobraźni, wyobrażamy sobie przyjemne miejsca, osoby, rzeczy, coś co sprawia nam przyjemność. Staramy się skupić tylko na tym, kilka minut odcięcia od rzeczywistości pomoże nam w polepszeniu samopoczucia

2. Strząsanie napięcia – w pozycji stojącej z opuszczonymi rękami zaciśnij pięści, wciągnij powietrze nosem i napnij barki. Po ok. 5 sekundach należy strząsnąć ramiona w dół i wypuść powietrze ustami. Najlepiej powtórzyć to ćwiczenie kilka razy.

3. Rozciąganie ciała - z pozycji leżącej (na plecach) wyprostuj ręce nad głową i staraj się w jednym momencie rozciągać ciało – w przeciwną stronę rękami i nogami. Spróbuj wykonać ok. 7-10 takich powtórzeń.

4. Ćwiczenia oddechowe – Technika 4/7/8

· zrób głęboki wydech przez otwarte usta,

· zamknij usta i weź spokojny wdech przez nos, licząc w myślach do 4,

· zatrzymaj powietrze na wdechu, licząc w myślach do 7,

· zrób kompletny wydech przez uchylone usta, licząc w myślach do 8,

Powyżej opisany jest jeden oddech. Powtórz jeszcze trzy razy, tak aby w sumie były 4.

5. Technika Jacobsona

· Stopy – skieruj palce w górę, napnij mięśnie palców, następnie je rozluźnij,

· Stopy – skieruj palce w dół, napnij mięśnie palców, następnie je rozluźnij,

· Uda – napnij mięśnie, następnie je rozluźnij,

· Pośladki – napnij mięśnie pośladków, następnie je rozluźnij.

· Brzuch, napnij mięśnie brzucha, postaraj się go docisnąć do kręgosłupa, następnie je rozluźnij, staraj się spokojnie oddychać,

· Zrób dwa głębokie wdechy, wstrzymując na chwilę powietrze, po czym wydychaj powietrze - zwróć uwagę na to, że twój oddech staje się spokojniejszy i wolniejszy.

· Weź głęboki oddech i wstrzymaj powietrze - zwróć uwagę na napięcie klatki piersiowej i pleców. Rozluźnij się.

· Wygnij plecy w łuk, odsuwając się od podłogi i cofnij ramiona do tyłu - zwróć uwagę na napięcie pleców i barków, a następnie rozluźnij je.

· Między ćwiczeniami wykonuj oddechy: wdech nosem, wydech ustami.