• Świętujmy razem 2 maja! Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

            Szkolna uroczystość z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 

             

             Dnia 29 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Święto Flagi. Tego dnia na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie klas 4-8, żeby wziąć udział w akademii związanej ze zbliżającymi się państwowymi świętami majowymi. 

            Każda klasa przygotowała plakat oraz krótką informację dotyczącą jednego z etapów historii powstawania polskiej flagi. 

            O początkach flagi opowiedziała klasa 8 a. 

            Jak wyglądała chorągiew królewska Rzeczpospolitej Obojga Narodów- 8b. 

            Obchody pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1792 r. klasa 7a. 

            Uczniowie 7b zaprezentowali fakt mający miejsce w 1831 r. kiedy to Sejm Królestwa Polskiego uznał biel i czerwień za barwy narodowe. 

            W 1916 r. w 125 rocznicę uchwalania Konstytucji 3 Maja odbyła się pierwsza manifestacja z flagami opowiedziała o tym klasa 7c. 

            Ustawę o godłach i barwach narodowych z 1919 roku omówiła 6a. 

            Przedstawiciele 6b powiedzieli o czasach okupacji w czasie II Wojny Światowej kiedy to za prezentowanie symboli narodowych groziła surowa kara a podczas Powstania Warszawskiego – biało-czerwona opaska zastępowała mundur. 

            O miejscach eksponowania polskiej flagi na Monte Casino, polskich samolotach w postaci szachownic lotniczych oraz na zawodach sportowych przedstawiła 4b. 

            Symbolikę kolorów bieli i czerwieni omówiła klasa 5a 

             A o przepisach i formach eksponowania barw narodowych 4a. 

             

            Przygotowane plakaty i informacje utworzyły gazetkę szkolną, którą można oglądać w drugim pawilonie. Zapraszamy do jej oglądania. 

             

             

          • Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”

             

            27.04.2022 r. klasy ósme pod opieką wychowawców odbyły wycieczkę śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”. Odwiedziliśmy miejsca związane z bohaterami utworu. Poznaliśmy historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców.

            Z okien autokaru oglądaliśmy liceum im. S. Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie książki A. Kamińskiego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar „Rudy”. Następnie udaliśmy się do miejsca, gdzie odbyła się Akcja pod Arsenałem. Przypomnieliśmy sobie  plan i przebieg tej  brawurowej akcji odbicia z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka, w tym „Rudego”. Zatrzymaliśmy się także przy Pawiaku, gdzie w latach 1939 – 1944 było jedno z głównych więzień Gestapo. Zwiedzanie zakończyliśmy na Powązkach Wojskowych, miejsca wiecznego spoczynku Rudego, Alka i Zośki oraz autora książki Aleksandra Kamińskiego. Zapaliliśmy znicze i minutą ciszy uczciliśmy pamięć bohaterów.

            To żywa lekcja historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

          •  Spotkanie w Kulturotece !!!

            W  środę klasa 4a wybrała się na wycieczkę do Kulturoteki w Falenicyna spotkanie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim. Pan Łukasz jest autorem wielu książek historycznych i podróżniczych dla młodych czytelników. W zabawny i ciekawy sposób opowiadał o swoich książkach i  okolicznościach, w jakich powstały oraz czym były inspirowane. Nasi uczniowie słuchali z zainteresowaniem i aktywnie uczestniczyli w rozmowie. Mam nadzieję, że zachęci Ich to do czytania.  Polecamy następujące tytuły:

             ‘’Afryka Kazika’’, ’’Dziadek i Niedźwiadek’’, ‘’Ocean to pikuś’’ oraz premierowa książka ‘’Wokół świata na wariata’’. W drodze powrotnej wstąpiliśmy na lody.

            Ten dzień był udany !

                                                                          Katarzyna Goik

          • Z życia klasy 2a

            W ostatnich dniach zamieniliśmy się w małych podróżnikowi i wzięliśmy udział w aż trzech wycieczkach!

            Pierwszą z nich był wyjazd autokarem w towarzystwie klasy 1b do Teatru Guliwer. Obejrzeliśmy zabawny spektakl pt." Przygody Automateusza". Było to nasze pierwsze spotkanie z twórczością Stanisława Lema.

            W piątek zaś odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną w Miedzeszynie. Wzięliśmy udział w warsztatach na temat Chin. Dowiedzieliśmy się, jak długi jest Mur Chiński oraz dlaczego Zakazane Miasto, było zakazane. Na koniec czekała nas trudna sztuka pisania chińskich znaków.

            Wtorek okazał się nie mniej ciekawy, ponieważ wybraliśmy się do kina Stacja Falenica. Obejrzeliśmy wspólnie z klasą 3b film pt. "To nie wypanda". Ale było śmiechu!😀

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych wypraw.

          • 22 kwietnia Dzień Ziemi

            W piątek, 22 kwietnia cały świat świętuje Dzień Ziemi.

            Z tej okazji odbyła się również uroczystość w naszej szkole przygotowana przez panią Beatę Bartyzel oraz uczniów.

            Uczniowie klas VIIIa podali kilka faktów z rozwijającego się na świecie RUCHU EKOLOGICZNEGO.

            Klasa VIIb zaprezentowała inscenizację pt. CZTERY ŻYWIOŁY. Julia Z z VIIc wyrecytowała wiersz o tematyce ekologicznej własnego autorstwa.

            Piosenki PIĘKNIE ŻYĆ i JA MAM TYLKO JEDEN ŚWIAT zaśpiewali uczniowie klasy VIa i VIb przygotowani przez panią Dorotę Dworak. Sala gimnastyczna udekorowana została przez panią Elizę Trzepizur pracami pod hasłem CZYSTA WODA ZDROWIA DODA wykonanymi przez uczniów naszej szkoły.

            Niezawodna grupa akrobatyczna pod opieką pana Karola Romańskiego pokazała swój najnowszy program.

            A wszyscy będziemy dbali o Ziemię zawsze, nie tylko w dniu jej święta.

          • Konkurs - „Rowery-ekologia i bezpieczeństwo"

            Zadaniem uczniów jest wykonanie animacji w formacie GIF o tematyce

            rowerowej   np.: wycieczka rowerowa.

            Wielkość prac nie powinna przekraczać 400 pikseli w każdym wymiarze. Prace muszą być

            animacją zapisaną w formacie gif.

            Nie przyjmujemy prac zbiorowych.

            Praca musi być wykonana samodzielnie przez ucznia.

            Prace nie mogą zawierać żadnych gotowych elementów cudzego autorstwa, takich jak np. cliparty

            lub zeskanowane ilustracje. Nie dopuszcza się również wykorzystywania zdjęć, w tym także

            własnych.

            Etap szkolny odbywa się do 12 maja 2022 r.

            Proszę o kontakt z p. Dorotą Rydzyńską 

             

          • Ostern – Wielkanoc

            Niemiecka Wielkanoc różni się od polskiej. Jest wiele zwyczajów, których Polacy nie znają. Poza tym praktycznie każdy land ma typowe dla siebie zwyczaje i tradycje. Jednak wspólne dla całej federacji są następujące niemieckie tradycje wielkanocne: Wielki Post (czyli Fastenzeit lub Passionszeit), bukiet wielkanocny, Zielony Czwartek (Gründonnerstag), Wielki Piątek (Karfreitag), Wielka Sobota (Karsamstag), Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag) i Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag), Eiertrüllen (toczenie, zrzucanie lub rozbijanie jajek) i Eier titschen (bitwa na jajka), Hanni Hase/Osterhase (zajączek wielkanocny) oraz wielkanocne ognie i koła.

            Jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech?

            Niemiecka Wielkanoc zaczyna się od świątecznych przygotowań, czyli Wielkiego Postu (Fastenzeit/Passionszeit). W tym czasie należy ustawić w domu tzw. bukiet wielkanocny, czyli wazon z zielonymi gałązkami, udekorowanymi kolorowymi wydmuszkami jajek. Można tak ozdobić również krzewy i małe drzewa w ogrodzie. Ponadto Niemcy malują i dekorują jajka, choć jest to niemiecka tradycja wielkanocna mniej znana niż w Polsce, natomiast nie święci się pokarmów.

            Zwyczaje wielkanocne w Niemczech związane z jajkami to Eiertrüllen – toczenie jajek z grobli i pagórków, zrzucanie i rozbijanie jedno o drugie oraz Eier titschen, czyli bitwa na jajka, polegająca na tym, że przed obraniem uderza się jajko o jajko – wygrywa osoba, która w ten sposób zbije drugiej skorupkę jajka.

            Jest też niemiecka tradycja wielkanocna związana z zajączkiem. Zajączek wielkanocny chowa jajka i słodycze w Niedzielę Wielkanocną w domu lub ogrodzie, a apotem dzieci muszą je odnaleźć. Ten zajączek nazywa się Osterhase i spełnia dziecięce życzenia.

            Jednym z najbardziej znanych zwyczajów są ognie wielkanocne. Rozpala się je w Wielką Sobotę. Ich ciepło i światło mają odpędzać zimę oraz zapewnić urodzaj.

            Kolejny zwyczaj wielkanocny w Niemczech to Zielony Czwartek (Gründonnerstag). W ten dzień Niemcy malują jajka na zielono i muszą zjeść koniecznie coś zielonego – zwłaszcza nowalijki takie jak szczypiorek, sałata i szpinak.

            Wielki Piątek, czyli Karfreitag jest dniem wolnym od pracy. Jest to dzień przeznaczony na modlitwę i udział w nabożeństwach. Organizowana jest tzw. agapa – symboliczny wspólny posiłek dla wiernych (składający się z wody, wina i chleba).

            Wielka Sobota (Karsamstag/Stiller Samstag) to dzień wyciszenia, bez odprawiania mszy. Niemcy nie święcą pokarmów, za to rozpalają wielkie ogniska przed kościołami.

            Kulminacją świąt są Wielkanocna Niedziela (Ostersonntag) i Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag). To dni odpoczynku i odwiedzin rodzinnych. W niedzielę Niemcy idą na mszę, a podczas śniadania stukają się jajkami. Na stole obowiązkowo pojawiają się świece oraz zajączek z cukru lub czekolady. Niektórzy obdarowują się drobnymi upominkami, głównie słodyczami. Daniem głównym jest pieczeń z barana, kiełbasy i wędliny, a na deser je się babki drożdżowe i serniki.

            Ciekawostki na temat niemieckiej Wielkanocy

            • Zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową jest znany jedynie w Bawarii.
            • W kilku landach w Wielkanocną Niedzielę dzieci chodzą po sąsiednich domach, prosząc o słodycze.
            • W Saksonii oraz Bawarii organizowane są procesje konne (Osterreiten).
            • Mało znanym zwyczajem wielkanocnym w Niemczech jest czerpanie wody ze źródła lub potoku, która zapewnia zdrowie i urodę i przyniesienie jej do domu w milczeniu; natomiast zwyczaj śmigusa-dyngusa w ogóle nie jest znany.
            • Od piątku do niedzieli w kościołach nie używa się dzwonów i dlatego Wielki Piątek i Wielka Sobota są nazywane cichymi.

             

            Zachęcam do obejrzenia prezentacji z słownictwem wielkanocnym, a następnie do sprawdzenia się w grze interaktywnej z tymi słówkami:

             

            https://www.youtube.com/watch?v=ZYhM7XA-zX0

            https://wordwall.net/pl/resource/13272783

             Uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w poszukiwaniu językowych pisanek, na których znajdowały się zadania leksykalne i gramatyczne z języka niemieckiego. Była to świetna okazja do zabawy i powtórzenia słówek. W nagrodę Zajączek Wielkanocny obdarował ich czekoladowymi jajeczkami.

             

            Frohe Ostern! Wesołych Świąt!

            Anna Burakowska

          • Klasy 5a i 6b na wycieczce...

            Pierwszego dnia kwietnia klasy 5a i 6b były na wycieczce w sklepie Wedla. Jak przystalo na ten dzień pogoda spłatała im prawdziwego figla. Aura w Prima Aprilis byla prawdziwie zimowa. To był chyba najzimniejszy dzień tej zimowej wiosny. Mimo śnieżycy i zimna, które musieliśmy pokonać, zabawa była pyszna. I to dosłownie. Sami zobaczcie...