Grupa uczniów klasy 6a uporządkowała teren wokół tablicy pamiątkowej przy naszej szkole.
Konkurs "Balladyna" - plakat
Zapraszam uczniów klas siódmych do udziału w szkolnym konkursie plastycznym.
Celem konkursu jest wykonanie plakatu do utworu Juliusza Słowackiego "Balladyna’’
(technika dowolna, wielkość A 3).
Termin oddania prac - 29 listopada.
Życzę ciekawych pomysłów! Katarzyna Goik
XXVI edycja ogólnopolskiej akcji GÓRA GROSZA rusza niebawem!!!!
Od 4go listopada do końca grudnia nasi wolontariusze będą zbierać w każdej klasie oraz oddziałach przedszkolnych grosze i grosiki. Całkowity dochód z tej akcji trafi do najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce. Szykujcie drobne i wypatrujcie wolontariuszy z puszką!
PACZKA INNA NIŻ ZWYKLE
Szanowni Państwo,
zwracamy się z prośbą i zaproszeniem do wzięcia udziału w czwartej edycji akcji Paczka inna niż zwykle, która wspiera funkcjonowanie Hospicjum Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej w Warszawie. Chcemy, żeby nasze hospicjum było bardziej domem niż jednostką opieki medycznej, a atmosfera w nim panująca była bardziej przyjacielska i rodzinna niż szpitalna. Pierwszych chorych w naszym hospicjum przyjęliśmy 1 grudnia 2022 i od tej pory dla wielu osób w potrzebie stało się ono nowym domem. Niestety prowadzenie tego miejsca wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi a potrzeb jest wciąż bardzo dużo.
PACZKA INNA NIŻ ZWYKLE skierowana jest do uczniów i pracowników szkoły. Zwracamy się do Państwa z prośbą o przeprowadzenie zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, które będą służyć w pielęgnacji nad chorymi. Wspólnie dajmy przykłady tego, co znaczy kochać chorych! Co możecie zrobić, by nam w tym pomóc? Przeprowadzić zbiórkę pampersów, podkładów jednorazowych, myjek, chusteczek nawilżanych, kompresów z gazy, mydeł oraz ręczników papierowych. Krzysztof Sędacki Koordynator wolontariatu Hospicjum Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej My, społeczność naszej szkoły przyłączamy się z chęcią do tej akcji. Pomóżmy wszyscy ludziom w potrzebie;
Kartony, do których będziemy zbierać przyniesione produkty będą wystawione w przedsionku naszej szkoły.
Warsztaty z Kartami Grabowskiego w SP 216 dla nauczycieli przedszkoli i klas 1- 3 z wawerskich szkół „Praktyczne aspekty wykorzystania Kart Grabowskiego jako innowacyjnej metody nauczania matematyki w szkole podstawowej”
”Zabawa jest nauką, nauka zabawą.
Im więcej zabawy, tym więcej nauki”Glenn Doman
W dniu 8 października br. w naszej szkole odbyły się warsztaty prezentujące, jak wykorzystać Karty Grabowskiego na lekcjach, zajęciach dodatkowych, indywidualnych, rewalidacyjnych oraz w świetlicy. Szkolenie prowadziła Olga Simsak – Certyfikowana Trener Kart Grabowskiego.
Podczas trwających 6 godzin praktycznych warsztatów, nauczycielki zaznajomiły się zarówno z ogólną metodyką pracy z kartami w szkole, jak i poznały gry o różnym stopniu trudności. Wszystkie uczestniczki warsztatów z radością i zaangażowaniem rozgrywały kolejną zaproponowaną grę.Dzięki aktywnemu udziałowi we wszystkich prezentowanych grach i możliwości wcielenia się w role uczniów, nauczycielkibędą mogły w dowolny sposób na swoich lekcjach stosować produkty należące do serii Kart Grabowskiego: Tabliczka Mnożenia, Dodawanie i Odejmowanie, Gry Logiczne oraz Bączek Matematyczny Piruet.
Niektóre propozycje przedstawione na warsztatach pokazały jak wykorzystać Karty poprzez zabawy ruchowe i aktywność, co spodoba się za pewne wielu dzieciom, którym nauka kojarzy się z nudnym siedzeniem. Pośród gier można znaleźć zarówno spokojniejsze jak i bardziej dynamiczne, proste oraz bardziej skomplikowane o różnym stopniu trudności.
Karty Grabowskiego zostały wymyślone, by wspomóc dzieci i uprzyjemnić im naukę dodawania i odejmowania, tabliczki mnożenia, logicznego i strategicznego myślenia; lecz służą one nie tylko do nauki - to przede wszystkim przyjemna zabawa i wciągająca rozrywka. To sprawdzony i skuteczny sposób na naukę wyżej wymienionych umiejętności oraz integrację grupy.
Wszystkie uczestniczki warsztatów otrzymały Certyfikat potwierdzający ich ukończenie.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
6Mamy to! 30 minut prowadzenia (bez przerywania) resuscytacji oddechowo - krążeniowej. Czyli w SP 216 odbyło się bicie rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej organizowanej w ramach Programu: „Ratujemy i uczymy ratować” WOŚP. Uczniowie klas 1-8 najpierw obejrzeli film instruktażowy a następnie przeszli do ćwiczeń praktycznych. Po krótkim szkoleniu rozpoczęli udział w biciu rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Teraz juz wiemy i umiemy! W przypadku zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia ważna jest każda chwila. Potrzebna jest nasza pomoc, zanim przybędzie ratownik lub lekarz. Im szybciej osoba poszkodowana uzyska pierwszą pomoc, tym większe są szanse na jej uratowanie.
Pamiętaj! Zawsze udzielaj pierwszej pomocy!
Koordynatorzy programu K. Matyjaszek, M. Szatkowska
Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole...
12Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole było okazją, by wspólnie poświętować. Podczas uroczystego apelu w dniu 15 października przypomnieliśmy klasom 4-8 genezę tego święta w szerszym kontekście historii oraz współczesnych przemian szkolnictwa. Następnie klasa 8a przedstawiła fragmenty powieści "Sposób na Alcybiadesa". Spektakl zrealizowano na podstawie scenariusza Joanny Janisz, która odpowiadała za całokształt uroczystości. Kolejnym etapem spotkania była klasowa rozgrywka Kahoot, opracowana przez Koło Dziennikarskie i wice przewodniczącego samorządu szkolnego Patryka Dorendę. W wierszach rymowankach oraz atrybutach na fotografiach ukryci byli nauczyciele i pracownicy szkoły. Rozwiązywanie zagadek było prawdziwą radością dla starszych i młodszych, walka była wyrównana, ale z racji szkolnego stażu palmę pierwszeństwa przejęły klasy najstarsze. Na koniec wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali drobną słodycz. Święto Edukacji zostało zapamiętane jako słodkie i radosne. Ubarwiły go kostiumy i elementy dekoracji wypożyczone z Teatru Falenica im. Szczepana Szczykno.
Międzynarodowy Dzień Empatii
2 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Empatii. Empatia to umiejętność rozumienia i współodczuwania emocji innych osób. Jest kluczowa w budowaniu zdrowych relacji i tworzeniu wspierającego środowiska.
Wystawa Wawerskie Opozycjonistki
7Naszą szkołę odwiedziła Pani Zdzieborska i Pan Walenty. Opowiadali o historii lat 80 i walce z ówczesnym ustrojem. Temu wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć o Wawerskich Opozycjonistkach. To był żywa lekcja historii.
Fotorelacja z wycieczki klas szóstych
809.10.2024r uczniowie klas 6a i 6b pod opieką wychowawców oraz p. Piotra Ciecieląga uczestniczyli w wycieczce: „Warszawa Chopina”. Odwiedziliśmy wiele miejsc związanych z naszym wybitnym kompozytorem i pianistą.
Zobaczyliśmy miejsca, gdzie Fryderyk Chopin mieszkał, uczył się i koncertował, gdzie spędził pierwsze dwadzieścia lat swojego życia. Z okien autokaru widzieliśmy pomnik Chopina w Łazienkach. Odwiedziliśmy okolice Muzeum Chopina oraz Uniwersytetu Muzycznego. Byliśmy w Kościele św. Krzyża, gdzie znajduje się Jego serce oraz w kościele sióstr Wizytek, gdzie grał na organach. Poszerzyliśmy wiedzę dotyczącą życia i twórczości naszego wybitnego rodaka.
Konkurs informatyczny InstaLogik VI edycja 2024/2025
Zapraszam do udziału w konkursie InstaLogik VI edycja 2024/2025.
https://instalogik.pl
InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany jest w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu).
Rejestracja na konkurs trwa do końca pierwszego etapu, czyli do 28 października 2024 g. 20:00.
Uczniów rejestrują na konkurs rodzice.Konkurs został podzielony na trzy etapy:
Etap 1, termin 1 października - 28 października 2024, godz. 20:00
Kurs przygotowujący do 2 etapu (czas realizacji nie mniej niż 3 tygodnie)
Sesja próbna przed 2 etapem, termin 28 listopada 2024, godz. 17:00 – 18:00
Etap 2, termin 7 grudnia 2024, godz. 10:00 – 11:30
Kurs przygotowujący do 3 etapu (czas realizacji nie mniej niż 3 tygodnie)
Etap 3, termin 22 marca 2025, godz. 10:00 – 11:30.
Zachęcamy do udziału!
Mistrzostwa dzielnicy Wawer w sztafetowych biegach przełajowych
3W dniu 1.10.2024 uczniowie naszej szkoły brali udział w Mistrzostwach Dzielnicy Wawer w sztafetowych biegach przełajowych w ramach 58 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Rywalizowaliśmy w 6-osobowych sztafetach z uczniami z innych szkół podstawowych w naszej dzielnicy. Zawodnicy łącznie mieli do pokonania dystans prawie 5 km (każdy zawodnik przebiegł trasę o długości 800m).
Sztafeta dziewcząt z klasy 6 zajęła 5 m-sce w Dzielnicy, sztafety chłopców młodszych - 4 m-sce, a chłopców starszych 5 miejsce w dzielnicy.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Polak ma Essę!2"
Nasza Szkoła w tym roku przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu
Edukacyjnego "Polak ma Essę!2". Między 1 października a 30 maja klasy
4 i 5 zrealizują 6 wybranych zadań, a fotorelacje z ich wykonania
będziemy na bieżąco publikować. Mamy nadzieję, że w naszej Szkole
polak faktycznie będzie mieć essę!
Światowy Dzień Serca
9Światowy Dzień Serca
Obchody tego święta mają na celu zwiększenie świadomości społecznej i upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń krwionośnych, o sposobach ich profilaktyki oraz promocję zdrowego stylu życia.
W naszej szkole świętowaliśmy 27 września.
Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne, ćwiczyli CARDIO, brali udział w lekcjach na ten temat (ALFABET ZDROWEGO SERCA, słuchali BAJKI O SERCU), rozdawali przed szkołą serca z cytatami, wykonali gazetki ścienne.
W ramach tego dnia został również ogłoszony konkurs czytelniczo-plastyczny „Bohater o wielkim sercu. Z niecierpliwością czekamy ...
PODZIĘKOWANIA!
Bardzo dziękujemy każdemu, kto włączył się w szkolną zbiórkę rzeczy dla powodzian.
Szczególne podziękowania dla Panów Leszka Rudnika i Kajetana Dzierżanowskiego za osobiste zaangażowanie w akcję.
Katarzyna Parys
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Zdjęcie darów zawiezionych do OSIR Wawer.
Festiwal nauki klas 4a i 4b
1W dniu 26.09.2024 uczniowie z klasy 4b uczestniczyli w lekcji pt." Jak lekarz może sprawdzić co dzieje się w moim brzuchu?" . Zajęcia poprowadziła dla nas doktorantka Instytutu Podstawowych Problemów Technicznych PAN w Warszawie. Tematem warsztatów było zapoznanie uczniów z ultrasonografią oraz zjawiskiem echolokacji. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, że niektóre zwierzęta m.in.nietoperze i delfiny wykorzystują wydawane przez siebie dźwięki do orientacji w terenie. Mogliśmy również samodzielnie wykonać badanie ultrasonograficzne za pomocą profesjonalnego sprzętu na specjalnie przygotowanych próbkach. Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć co kryje się "we wnętrzu" przygotowanych do badań przedmiotów. To była bardzo ciekawa lekcja!
Grupa Wsparcia dla Rodziców Dzieci w Spektrum Autyzmu i z Zespołem Aspergera
Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów przedszkolaków oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które są w spektrum autyzmu lub mają zespół Aspergera, do udziału w grupie wsparcia. To przestrzeń stworzona z myślą o osobach, które chcą lepiej zrozumieć potrzeby swoich dzieci, wymienić się doświadczeniami oraz otrzymać wsparcie od innych rodziców mierzących się z podobnymi wyzwaniami.
Dla kogo?
Grupa wsparcia jest skierowana do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, którzy szukają przestrzeni do swobodnych rozmów, chcą zdobyć praktyczne porady oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat codziennego funkcjonowania dzieci w spektrum.Kiedy?
Spotkania będą odbywać się co tydzień, w piątki, w godzinach 18:00-20:00.Start 27.09.2024 r.
Koniec 31.01.2025 r.
Dlaczego warto dołączyć?
- Bezpieczne i zrozumiałe środowisko.
- Wymiana doświadczeń z innymi rodzicami w podobnej sytuacji.
- Wsparcie ze strony specjalistów prowadzących spotkania.
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o:
– kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 22 277 20 00
– mailowy na adres: ppp17@eduwarszawa.pl