• Ramowy plan dnia

• Zgodnie z zapisami dotyczącymi zadań przedszkola nauczyciele organizują zajęcia wspierające rozwój dziecka. Wykorzystują do tego każdą sytuację i moment pobytu dziecka w przedszkolu, czyli tzw. zajęcia kierowane i niekierowane. Wszystkie doświadczenia dzieci płynące z organizacji pracy przedszkola są efektem realizacji programu wychowania przedszkolnego.

RAMOWY ROZKŁAD DNIA

GODZINY

ZAPLANOWANE DZIAŁANIA

7.00 – 8.20

Zajęcia opiekuńcze. Zabawy dowolne, samodzielne – tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę w poczuciu bezpieczeństwa. Zabawy integrujące grupę. Działania wspomagające rozwój dziecka. Prowadzenie obserwacji pedagogicznej.

8.20 – 8.30

Przygotowanie do śniadania, czynności porządkowe, czynności higieniczne i samoobsługowe.

8.30 – 9.00

Śniadanie

9.00 – 10.00

Zintegrowana działalność edukacyjna w oparciu o podstawę programową, zajęcia i zabawy edukacyjne, zajęcia dydaktyczne różnego typu realizowane według  wybranego programu wychowania przedszkolnego.

10.00 – 11.00

Zabawy, gry sportowe oraz ćwiczenia kształtujące postawę dziecka, zabawy  organizowane i swobodne na placu przedszkolnym, spacery, wycieczki, przebywanie w ogrodzie przedszkolnym, obserwacje przyrodnicze, zajęcia sportowe. Tworzenie okazji do obserwowania, eksperymentowania, odkrywania, podejmowanie zabaw badawczych.

11.00 – 11.45

11.45 – 12.00

Przygotowanie do obiadu, czynności porządkowe, czynności higieniczne i samoobsługowe.

12.00 – 12.30

Obiad

12.45 – 13.15

Odpoczynek poobiedni. Czytanie książek, słuchanie muzyki relaksacyjnej.

13.15 – 14.45

Zabawy dowolne w sali lub na powietrzu, spacery, ćwiczenia utrwalające wiadomości z  zajęć edukacyjnych, zajęcia wyrównawcze, wspieranie rozwoju dzieci poprzez: zabawy dydaktyczne, ćwiczenia mowy, artykulacyjne, oddechowe, itp., zabawy ruchowe, zabawy konstrukcyjne, zabawy rozwijające percepcję wzrokową, słuchową, zabawy kołowe, stolikowe.

14.45 – 15.00

Czynności samoobsługowe i porządkowe przygotowujące do podwieczorku

14.30 – 15.00

Podwieczorek

15.30 – 17.30

Zabawy dowolne według zainteresowań dzieci, zajęcia w małych zespołach, tworzenie sytuacji rozwijających indywidualne zdolności i zainteresowania dzieci.