5 października klasy 6a,6b,7b pod opieką wychowawców oraz p. Piotra udały się na całodniową wycieczkę do Kozłówki, a następnie do Lublina, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy skansen Ziemi Lubelskiej. W Kozłówce zwiedzaliśmy Pałac, poznawaliśmy historię rodziny Zamoyskich i warunki w jakich mieszkali w komnatach pałacu. W parku pałacowym rozegraliśmy także grę terenową. Wczesnym popołudniem pojawiliśmy się w Lublinie, gdzie podzieleni na grupy poznawaliśmy zwyczaje i tradycje wsi lubelskiej z początku XXw. Późnym popołudniem, pełni wrażeń wróciliśmy do Warszawy.
Wycieczka klasy 8a i 8b
801.10.2021 klasy 8a i 8b pod opieką wychowawców odbyły wycieczkę na Górę Lotnika. Po malowniczym spacerze przez las Mazowieckiego Parku Krajobrazowego dotarliśmy do Pomnika Lotnika, który znajduje się na stoku góry.
Pomnik upamiętnia alianckich lotników z 31 Eskadry Południowoafrykańskich Sił Powietrznych, którzy pomagając walczącej Warszawie, zginęli w tym miejscu 15.08.1944 roku. Oddaliśmy hołd żołnierzom. Zapalając znicz, uczciliśmy ich pamięć.
Wróciliśmy do szkoły, podziwiając uroki naszego mieniącego się kolorami jesieni mazowieckiego lasu.
Kilka dni wcześniej podczas wycieczki po Warszawie uczniowie klasy 8A wraz z wychowawcą odwiedzili inny Pomnik Lotnika znajdujący się na rondzie u zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz Wawelskiej. Pomnik ten został postawiony ku czci polskich lotników, którzy zginęli w walkach powietrznych w I-ej wojnie światowej.
Obie wycieczki były bardzo ciekawą lekcją historii.
„Portret mojej Pani”
Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wzięcia udziału
w konkursie plastycznym
„Portret mojej Pani”
Organizatorem konkursu jest Przedszkole „Klonikowa Gromada”.
Konkurs organizowany jest z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Osoby odpowiedzialne: nauczyciele w grupach.
Główne cele konkursu to:
rozbudzanie aktywnej twórczości plastycznej dzieci,
rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej,
rozbudzani radości tworzenia i odkrywania możliwości własnych dziecka,
świętowanie Dnia Edukacji Narodowej
Uczestnik konkursu powinien przedstawić pracę w formacie A4 wykonaną dowolną techniką plastyczną (płaską). Praca powinna przedstawiać portret nauczyciela lub innego pracownika przedszkola.
Pracę konkursową należy opisać: imię i nazwisko dziecka, grupa, informacja kogo przedstawia portret.
Pracę konkursową należy złożyć do 12.10.2021 u wychowawców grup.
Po zakończeniu konkursu zostanie zorganizowana wystawa wszystkich prac.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 18.10.2021r.
Zapraszamy!
Nauczyciele z „Klonikowej Gromady”
"Pomoc w nauce - Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza"
Wolontariusze z klas szóstej i ósmej zapraszają każdego, kto będzie chciał odrobić pracę domową do sali nr 11 w poniedziałki, wtorki i czwartki o godzinie 12.30.
Wolontariusze chętnie pomogą i wytłumaczą naukowe zawiłości każdemu potrzebującemu.
Lekcja chemii
11Na lekcji chemii klasa 7a miała przyjemność pobawić się gęstością. Uczniowie zmierzyli się z wykonaniem tęczowej probówki. Nie zapomnieli jednak o zasadach BHP. Doświadczenie rozpoczęli od założenia fartucha i przygotowaniu szkła, sprzętu i odczynników chemicznych. Zabawa była świetna. Radość uczniów bezcenna :)
Dnia 01.10.2021 klasy 7b i 7a kontynuowały dalej przygodę z gęstością. Klasa 7b tworzyła tęczowe probówki. Każdy uczeń z zajęć wyszedł z uśmiechem na twarzy i z kolorową probówką, którą mogli zabrać do domu. Natomiast 7a na kole chemicznym wykonała wieżę gęstości. W skład wieży wchodziły różne substancje przyniesione przez uczniów ( miód, płyn do mycia naczyń, olej, woda z cukrem, białko i żółtko jajka). Po wykonaniu doświadczenia uczniowie sprawdzali gęstość różnych przedmiotów. Do wieże gęstości zostały wrzucone kamyki, monety, fasola, groch, pestki dyni, plastikowy korek. Uczniowie świetnie się bawili. Chemia zaczyna być ich ulubionym przedmiotem :)
1
6a udała się do Muzeum Narodowego
24.09 klasa 6a udała się do Muzeum Narodowego aby wziąć udział w lekcji "Rzym od osady do imperium.".
W czasach świetności Rzym był stolicą olbrzymiego imperium, któremu przez kilkaset lat żadne państwo nie dorównało ani wielkością, ani znaczeniem. Uczniowie podczas lekcji dowiedzieli się jak wyglądało życie w Wiecznym Mieście.
Pogoda pozwoliła nam również na krótki plenerowy spacer gmachem Muzeum Wojska Polskiego, w którym znajduje się wystawa plenerowa, na której można obejrzeć unikatową kolekcję uzbrojenia z okresu od XV do XX w. Prezentowana jest artyleria, sprzęt pancerny, morski, samoloty, śmigłowce i broń rakietowa. Wiele z tych zabytków jest unikalnych w skali Polski, a nawet świata.
Ze sprzętu artyleryjskiego na uwagę zasługują lufy armatnie oraz ich fragmenty z XVII w. Z osiemnastowiecznych dział do najcenniejszych należą: dwa muro łomy – dwudziestocztero funtowe armaty francuskie z 1754 i 1757 r. Szczególnie bogata jest kolekcja dział używanych w czasie I wojny światowej. W kolekcji MWP znajdują się m.in.: sześćdziesięcio funtowa armata brytyjska Mk I kal. 127 mm, lufa rosyjskiej haubicy wz. 1915 kal. 305 mm (jeden z dwóch egzemplarzy zachowanych na świecie) oraz francuskie haubice – oblężnicza kal. 280 mm (oba zachowane egzemplarze znajdują się w MWP) i kal. 155 mm wz. 1917.
Wsparcie Zdrowia Psychicznego
Drodzy Rodzice!
W roku szkolnym 2021/2022 Nasza Szkoła bierze udział w Programie Wsparcia Zdrowia Psychicznego w Wawrze. Program ten jest realizowany przez Instytut Edukacji Pozytywnej. Zawiera on ofertę zajęć i warsztatów dla rodziców .
Poniżej znajdują się linki do formularzy zgłoszeniowych na bezpłatne zajęcia stacjonarne dla uczniów i rodziców organizowanych w siedzibie IEP. Zachęcam do zapoznania się z ciekawą ofertą !
Trening Umiejętności Społecznych
Forma wsparcia, która odbywa się poprzez zabawy i ćwiczenia w grupach. Dzięki treningom dzieci uczą się prawidłowych zachowań społecznych, które mogą potem przełożyć na sytuacje występujące w ich codziennym życiu. Link do formularza:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScrjkOMtXyeeiX-IRxfodrbE_1kbSJUrrmlQw27CXhhDDL_Gg/viewform
Młodzi uzdolnieni
Zajęcia semestralne nastawione na wspieranie kompetencji miękkich uczniów i uczennic szczególnie uzdolnionych. Zajęcia mają także pomóc dzieciom w poradzeniu sobie z presją, w usprawnieniu kontaktów społecznych przy jednoczesnym stymulowaniu rozwoju myślenia twórczego i krytycznego. Celem warsztatów jest rozwój myślenia twórczego i wyobraźni oraz ćwiczenie umiejętności społecznych. Spotkania organizujemy w formie interdyscyplinarnych warsztatów projektowych. Link do formularza:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScsMo4WfreYenbnbKOQj9AoUuAcccW3VescLck081yJt0p0QA/viewform
Laboratorium talentów
Cykl warsztatów, które koncentrują się na rozwoju kompetencji miękkich uczniów i uczennic poprzez skupienie się na ich potrzebach, marzeniach i pomysłach na przyszłość. Tematyka spotkań obejmie cztery obszary, które są niezbędne do stworzenia swojego miejsca na świecie i rozwinięcia w pełni swojego potencjału: 1) mocne strony; 2) Motywacja; 3) Kreatywność; 4) Relacje. Link do formularza:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxJ8djfteedh4yUTWYDw2qyBA7ZhXpEmRFvp6PgsqrUjaRcg/viewform
Klub mediatora
Zajęcia skierowane do uczniów i uczennic, którzy są już mediatorami rówieśniczymi lub chcieliby nimi zostać. Rozwijają kompetencje w zakresie komunikacji i sposobów rozwiązywania konfliktów. Budują poczucie własnej wartości, umiejętności radzenia sobie z emocjami i stresem. Uczniowie i uczennice na zajęciach pracują wyłącznie warsztatowo. Link do formularza:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexW-yjjUBwaqOFe7ci7U-_Ra9p12xDTm0NTFjQLshyZT9g6A/viewform
Grupa wsparcia dla Rodziców
Link do formularza:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdgfAkQ9Rarrv5kvJPrmqCAxEznZAvW-p_i4WOKPPs-D9htbw/viewform
Europejski Dzień Języków
5Europejski Dzień Języków (EDJ; ang. European Day of Languages, fr. Journée européenne des langues) – międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
Święto zostało ustanowione przez Radę Europy, z siedzibą w Strasburgu, w 2001 roku – na zakończenie Europejskiego Roku Języków zorganizowanego przez Radę Europy, Unię Europejską oraz UNESCO.
Z okazji święta organizowane są liczne wydarzenia – imprezy dla dzieci, okolicznościowe programy telewizyjne i radiowe, specjalne kursy językowe oraz konferencje naukowe. W poszczególnych państwach obchody są koordynowane przez Krajowe Punkty Kontaktowe. Poszczególne wydarzenia organizowane są przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe, szkoły i biblioteki.
Celami święta są przede wszystkim:
- ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;
- propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;
- propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.
Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie naszej szkoły robili ulotki językowe dotyczące rodziny, hobby oraz zdrowego stylu życia. Przygotowaliśmy również gazetkę tematyczną na tablicy języków obcych.
Podczas lekcji języków obcych rozwiązywaliśmy quizy o Niemczech i Wielkiej Brytanii, robiliśmy zadania interaktywne oraz słuchaliśmy piosenek w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim. Mamy też dla Was rady dotyczące nauki języków obcych oraz linki do ciekawych zadań językowych. Zachęcamy do wykonania zadań:
Czy warto uczyć się języków obcych? Tak! Oto 12 argumentów dla Twojej motywacji.
1. Większe szanse na lepszą pracę
Znajomość każdego języka obcego podnosi twoje szanse na rynku pracy. Im więcej języków znasz, tym lepiej. Świat robi się coraz mniejszy. Możemy mieszkać i pracować, gdzie tylko chcemy. W prawie każde miejsce na świecie możemy bez trudu dotrzeć w kilka godzin. A międzynarodowe firmy wszędzie szukają pracowników.
Jeżeli znasz języki, to ty wybierasz. Masz dużo większe szanse na znalezienie takiej pracy, o jakiej marzysz. Praca w korporacji? Zagraniczne delegacje? Spotkania z klientami? Język jest niezbędny. A jeżeli nie myślisz o nowej pracy, to znajomość języka obcego może stanowić dobry argument za podwyżką lub awansem.
2. Przeprowadzka za granicę
Nie namawiam cię do emigracji, ale dłuższy wyjazd może być interesującym doświadczeniem. Studia czy praca za granicą – bez podstawowej choćby znajomości języka te drzwi są dla ciebie zamknięte. Szkoda marnować szansę na rozwój tylko dlatego, że nie znasz języka.
3. Więcej znajomych
To się rozumie samo przez się. Jeżeli znasz języki obce, masz szanse poznawać ludzi z innych krajów. A to okazja do poznania innej kultury, innego punktu widzenia, wymiany poglądów, a czasem do znalezienia prawdziwej przyjaźni. Choćby tylko internetowej.
4. Większa przyjemność z podróżowania
Jeżeli znasz język obcy, możesz swobodnie podróżować. Nie jesteś skazany na biuro podróży i opiekę przewodnika. Możesz jechać tam, dokąd chcesz, podróżować poza typowymi turystycznymi szlakami. Poznać ludzi, poczuć prawdziwą atmosferę miejsca, spróbować lokalnej kuchni…
5. Książki i filmy w oryginale
Tyle rzeczy można stracić, polegając wyłącznie na tłumaczeniu! Czytanie i oglądanie w oryginale daje ogromną satysfakcję, ale też większą przyjemność. Choćby tłumacz był najlepszy, to jednak rzadko odda w 100% to, co “autor miał na myśli”.
6. Lepsze zrozumienie własnego języka
Goethe powiedział: “Kto nie zna języków obcych, nic nie wie o własnym”. Języka obcego uczymy się świadomie, w przeciwieństwie do ojczystego. Ucząc się nowego języka zwracamy uwagę na budowę zdań, części mowy, poznajemy nowe słowa… Również te “międzynarodowe”, wspólne dla wielu języków – choćby: komputer, konstytucja czy globalizacja. Dzięki temu również nasz ojczysty język staje się bardziej poprawny i bogatszy.
7. Trening mózgu
Nauka języka wymaga regularnych ćwiczeń. A mózg lubi regularne treningi. Naukowo udowodniono, że znajomość co najmniej dwóch języków obcych poprawia o 20% procesy poznawcze, pamięć, koncentrację i samokontrolę. Kiedy uczymy się języków (a przypominam, że ta nauka nigdy się nie kończy), łatwiej przychodzi nam też nauka wszystkich innych rzeczy.
8. Dłuższa młodość
Sposób tańszy i bezpieczniejszy od operacji plastycznych. W końcu “mamy tyle lat, na ile się czujemy”. A czujemy się młodo, kiedy mamy sprawny umysł, dobrą pamięć i cel, do którego dążymy. Do tego języka można się uczyć w każdym wieku, to w końcu nie skok o tyczce.
9. Kreatywność
Sprawny umysł, to umysł kreatywny. Do nauki języka używamy różnych metod, dostarczamy sobie różnych bodźców i wykonujemy zróżnicowane działania. Inaczej się nie da. Trzeba słuchać, mówić, czytać i pisać – a to jedynie pakiet podstawowy. Przyzwyczajając mózg do różnych ćwiczeń, zachęcamy go do twórczego działania.
10. Poczucie własnej wartości
Powiedzmy sobie wprost – swobodne posługiwanie się językiem obcym robi wrażenie. Przynosi satysfakcję. Miło jest poczuć na sobie pełne podziwu spojrzenia, kiedy bez trudu prowadzisz konwersację, dajmy na to, po japońsku. Angielski i francuski też mogą być;)
11. Pokonanie własnych lęków
Prawie każdy na początku nauki boi się mówić w języku obcym. Ale jednak po to głównie się uczymy, żeby porozumiewać się z innymi. Jeżeli uda ci się pokonać ten lęk, nabierasz wiary we własne siły.
Łatwiej przychodzi ci pokonywanie innych barier – skoro udało mi się dogadać po niemiecku, to może nauczę się latać na paralotni? Albo – to może odważę się zaśpiewać na osiedlowym festynie? Albo – to może zagadam do tej nowej sąsiadki?
12. Czysta przyjemność
Są języki, które brzmią tak pięknie, że bardzo, ale to bardzo chciałoby się je poznać. Dla samego ich brzmienia i melodii. Oczywiście, można słuchać i bez zrozumienia, ale co to za przyjemność? Do takich języków należy, oczywiście, francuski. Ale też włoski, hiszpański, rosyjski… Są i tacy, którym podoba się brzmienie niemieckiego… O gustach nie dyskutujmy. Pozostańmy przy fakcie, że czasami języków uczymy się dlatego, że po prostu nam się podobają.
Linki do zadań językowych:
https://podroze.onet.pl/quiz-co-wiesz-o-niemczech/7vw14e3
https://miastodzieci.pl/quiz/quiz-o-wielkiej-brytanii/
https://wordwall.net/pl/resource/4589055
https://wordwall.net/pl/resource/11446675
https://wordwall.net/pl/resource/14791762
https://wordwall.net/pl/resource/5382126
Zapraszamy do zabaw językowych i oczywiście zachęcamy do nauki języków obcych!!!
Nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 216
Gra miejska "Falenica 1939"
19 września czworo uczniów z klasy 6b wraz z wychowawcą wzięli udział w grze miejskiej ,,Falenica 1939”. Poruszaliśmy się szlakiem 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych na terenie Falenicy. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością posługiwania się mapą w terenie i odnaleźć wszystkie 10 punktów, gdzie czekały na nich różne zadania do wykonania. Drużyna zmierzyła się z następującymi zadaniami :
- bieg na czas ze skrzynką z amunicją
- rzut na odległość granatem polskim i niemieckim
- strzelanie z wiatrówki
- rozpoznanie stopni wojskowych
– odczytywanie szyfru i szyfrowanie
- pierwsza pomoc
– test ze znajomości historii 13 DP Strzelców Kresowych
Na pokonanie trasy i zadania drużyny miały 4h.
Drużynie Klonowego Liścia udało się sprostać wszystkim zadaniom oraz dotrzeć na metę w wyznaczonym czasie.
82 ROCZNICA BITWY POD FALENICĄ
17 września 2021 roku Sztandar Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 216 "Klonowego Liścia" brał udział w obchodach 82 rocznicy bitwy pod Falenicą, w której uczestniczyła 13 Dywizja Piechoty Strzelców Kresowych.
Szkoła Podstawowa Nr 76, której patronem są żołnierze w/w dywizji obchodziła swoje Święto Szkoły. Uczniowie z okolicznych szkól złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów.
Dzień Kropki...
Jak wyglądał Dzień Kropki w klasach I-III?
Mały Samorząd zaprasza do obejrzenia relacji. :)
Link: https://tiny.pl/97c3f
Zajęcia warsztatowe w w ramach Festiwalu Nauki
1W dniu 23.09 - czwartek klasa 8A razem z wychowawcą była na zajęciach warsztatowych w ramach Festiwalu Nauki na Wydziale Geologii UW na lekcji " Tektonika-sztuka budowy"
Podczas zajęć oglądaliśmy minerały, skały oraz skamieniałości z różnych epok geologicznych. Rozwiązywaliśmy krzyżówkę o tematyce geologicznej.
Z prezentacji dowiedzieliśmy się o powstawaniu pasm górskich i związanych z tym procesów: tektonicznych - ruchy płyt kontynentalnych, wypiętrzanie, odkształcanie strukturalne skał oraz erozyjnych zachodzących pod wpływem czynników klimatycznych tj. wiatr i woda.
Zaprezentowane zostały efekty działalności wulkanicznej tj. rodzaje stożków wulkanicznych, erupcje lawy oraz sposoby i formy jej zastygania.
Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikat młodego geologa. Lekcja była bardzo interesująca i większość uczniów aktywnie w niej uczestniczyła.
Wspomnienia "Klonikowej Gromady"
Pod koniec sierpnia w Klonikowej Gromadzie odbyły się zajęcia adaptacyje dla naszych nowych przedszkolaków.Dzieci uczestniczyły w mini warsztatach plastycznych i wesołych zabawach z chustą animacyjną.Był też czas na zabawy w kącikach zainteresowań i nawiązywanie relacji rówieśniczych. Warto zatrzymać te wspomnienia bo każdy dzień w naszej "Klonikowej Gromadzie" przynosi coś nowego, ciekawego i radosnego. więcej zdjęć
1
Wycieczka klas 6a, 6b, 7b
1221.09 klasy 6a, 6b i 7b udały się do Korycina. Podczas całodniowej wycieczki zwiedzaliśmy ogród botaniczny, poznawaliśmy właściwości ziół na zajęciach zielarskich. Przygotowywaliśmy pyszne herbatki ziołowe. Karmiliśmy zwierzęta gospodarskie oraz wykonywaliśmy ekologiczne mydełka.
Festiwal Nauki
22.09 klasa 6b wzięła udział w lekcji "Liczy się...". Zajęcia poświęcone były historii rozwoju maszyn liczących. Dowiedzieliśmy się czym była
Pascalina i jak wyglądał rozwój współczesnych procesorów.
Klasy 7a i 7b wyruszyły do Łazienek Królewskich
117. września klasy 7a i 7b wyruszyły na spotkanie z historią Łazienek Królewskich. Choć pogoda nie rozpieszczała, to w ostatecznym rozrachunku była na tyle łaskawa, że udało nam się zrealizować nasze zamierzenia i odwiedziliśmy między innymi: Pałac na Wodzie, Wodozbiór, Starą Pomarańczarnię oraz stanęliśmy przy pomniku Henryka Sienkiewicza i Fryderyka Chopina. Spacer po Warszawie zakończyliśmy na ul. Foksal, gdzie pan Piotr Ciecielag opowiedział nam o pierwszym locie balonem w Polsce. Z pewnością to nie ostatni taki spacer, gdyż Warszawa ciągle zaprasza do zgłębiania jej historii.
WAŻNA INFORMACJA
W dniach 30.09.2021 - 14.10.2021
w związku z inwentaryzacją zbiorów /scontrum/
biblioteka będzie nieczynna.
Lektury można wypożyczyć
do 29.09.2021 / środa /
Zapraszam uczniów klas 2 - 8 do biblioteki
we wtorek, środę, czwartek i piątek
w godz. 10.00 – 15.00
Małgorzata Brokon
Trzecioklasiści grają "symultanę"
Symultana (symultanka, seans gry jednoczesnej, od łac. simultaneus 'jednoczesny') – mecz szachowy, w którym szachista gra jednocześnie z wieloma przeciwnikami, z których każdy rozgrywa partię na swojej szachownicy.
W klasach trzecich młode talenty szachowe próbują swoich sił w rozgrywaniu tej trudnej partii.
Jeden klasowy arcymistrz stoczył symultankę grając 6 lub 7 partii jednocześnie. Jego przeciwnikami były pary koleżanek i kolegów grające wojskiem białych. "Klasowy Arcymistrz" odpowiadał na ich ruchy wojskiem czarnych.
Gratulujemy odwagi, wytrwałości i sił w sprostaniu niełatwemu zadaniu.
Bedziemy dążyć do mistrzostwa w grze szachowej podobnej do ...Symultana z zawiązanymi oczami