Zapraszam do udziału w szkolnym turnieju uczniów klas młodszych. Każdy z uczestników rozegra trzy partie. W finale znajdą się najlepsi i będą walczyć o miejsca na podium. Rozdanie dyplomów i nagród odbędzie się 13 grudnia.
Kronika Falenicy...
W dniu 22 listopada odbyło się spotkanie z p. Barbarą Wizimirską dla uczniów klas 4 - 8.
Pani Barbara opowiedziała uczniom historię Falenicy, oraz zaprezentowała pokaz zdjęć.
Wizyta pani Barbary odbyła się w ramach projektu "Falenica dawniej i dziś" realizowanego w naszej szkole.
Uczniowie żywo reagowali na zdjęcia Falenicy, miejsca znane i bliskie ich sercu.
Bardzo dziękujemy pani Barbarze Wizimirskiej, nasza wiedza o miejscu, gdzie mieszkamy, chodzimy do szkoły, na spacery będzie teraz bogatsza...a może przekażemy ją innym.
DR
Koncert "Być Polakiem!"
2W związku z niedawnym Świętem Niepodległości w naszej szkole odbył się koncert "Być Polakiem!". Uczniowie wysłuchali patriotycznych utworów, oraz mieli możliwość spróbować prawdziwej żołnierskkej musztry. Na rozkaz przyjmowali postawę zasadniczą i swobodną. Brawa na naszych dzielnych ochotników!
DR
ADOPCJA SERCA
Drodzy Rodzice i Uczniowie !
Nasza szkoła przystąpiła kilka lat temu do akcji charytatywnej
Adopcja Serca, której patronatem jest Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata ‘’Maitri’’ z siedzibą w Gdańsku.
Adopcja polega na przekazywaniu co miesiąc określonej kwoty pieniędzy przeznaczonej na edukację i wsparcie biednego dziecka z ubogiego kraju leżącego w Afryce.
Po przerwie spowodowanej nauczaniem zdalnym wznawiamy zbiórkę pieniędzy na nasze adopcyjne dziecko, którym jest czternastoletni Bademeriga Kalgora , mieszkający w Togo
(państwo w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską), w niewielkiej wsi Siou. Chłopiec mieszka z mamą i dwoma braćmi w niewielkiej chacie, w bardzo skromnych, wręcz prymitywnych warunkach. Po śmierci taty pomaga mamie w pracach polowych i dzięki temu rodzina zarabia na życie.
Pomoc finansowa umożliwiła mu naukę w szkole. Dzięki naszemu wsparciu (potrzebna jest kwota 17 euro/ msc.)
będzie mógł ukończyć gimnazjum.
W naszej szkole tej akcji patronuje Samorząd Uczniowski, którego przedstawiciele będą zbierać pieniądze w 3 i 4 tygodniu każdego miesiąca, po uprzednim przypomnieniu.
Liczymy na Państwa dobre serce.
Samorząd Uczniowski
"Mały Książę" w nowoczesnej odsłonie...
"Najprawdopodobniej nie byłoby książek stworzonych przez Antoine de Saint-Exupery’ego, gdyby nie był on pilotem. Doświadczenia, jakie zebrał podczas służby i zdarzenia, jakie go tam spotkały, odnaleźć można w jego utworach." Najbardziej znana z jego książek – „Mały Książę”, napisana i wydana w 1943 roku, odwołuje się do jego własnych przeżyć. Klasy 7a i 7b udały się na przedstawienie do WCK Wawer na przedstawienie na podstawie lektury szkolnej "Mały Książę". Młodzi aktorzy potrafili zaciekawić publiczność, a pokaz multimedialny przykuł naszą uwagę. Spektakl dotykał problemów młodych ludzi, ich emocji i stosunków koleżeńskich.
Przypomnijmy sobie słowa, iż najważniejsze często bywa niewidoczne dla oczu.
Warsztaty dla Rodziców on-line "Bezpieczeństwo w sieci, cyberprzemoc"
Serdecznie zapraszamy Rodziców na warsztaty on-line "Bezpieczeństwo w sieci, cyberprzemoc.
Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych.", które odbędą się 29 listopada o godz. 17:00.
Link do szkolenia: https://app.livewebinar.com/979-356-133/x/F7FZHgxk
Wolontariat moim okiem....
W dniach 19, 20, 21 i 24 października 2022r. brałam udział w wolontariacie na Uniwersytecie Warszawskim. Pomagałam w przygotowaniach do zjazdu uniwersytetów polskich. Rozpakowywałam gadżety (zakładki, szczoteczki ekologiczne, mydełka, ulotki) z folii i pakowałam je do worków, które rozdawane były na zjeździe (ok. 150 szt.). Nawlekałam identyfikatory uczestników na smycze i układałam je tak, aby były w kolejności od A do Z. Oprócz tego rozpakowywałam z kartonów planery studenckie, układałam je na stole i pomagałam je wydawać. Studenci przychodzili, podawali nazwisko a ja sprawdzałam na liście i wydawałam planer. Wszystko odbywało się w biurze samorządu studenckiego.
Maja Kulawiak, klasa 8c
"Balladyna w obrazach" - konkurs plastyczny
Konkurs plastyczny dla klas 7
Wykonaj ilustrację do lektury Juliusza Słowackiego "Balladyna’’.
Technika i format pracy dowolne.
Termin oddania 30 listopada do Pani Katarzyny Goik lub nauczyciela języka polskiego.
Na zwycięzców konkursu czekają ciekawe nagrody !
Konkurs fotograficzny „Falenica w barwach jesieni”
Konkurs jest częścią projektu „Falenica dawniej i dziś”.
Konkurs fotograficzny ma na celu prezentację zdjęć Falenicy w jesiennej aurze, ukazując jej piękno i ciekawe miejsca.
Format zdjęcia 15 x 18 lub większy. Jeden autor może oddać najwięcej trzy zdjęcia.
Termin zgłoszenia prac upływa 25 listopada.
Zdjęcia oddajemy do p. Doroty Rydzyńskiej.
Uroczysty Apel z okazji Święta Niepodległości
2810 XI klasy spotykały się na uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości czyli święta państwowego w Polsce obchodzonego corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918. 11 XI to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa. Odbyła się więc lekcja patriotyzmu, czyli przypomniana została droga, jaka wiodła Polaków do wolności oraz niektóre z pieśni patriotycznych, jakie towarzyszyły Polakom w tej drodze.
Akcja BohaterON
W naszej szkole, jak co roku, braliśmy udział w Akcji BohaterON. Klasy czwarte, po wysłuchaniu słuchowiska, rysowały w programie Paint postać Małego Powstańca. Klasy piąte i szóste w programie Scratch wykonały scenkę (dialog) z życzeniami dla Powstańców. Uczniowie klas siódmych stworzyły prezentacje na temat Powstania Warszawskiego, a uczniowie klas ósmych w czasie lekcji pisały podziękowania dla Powstańców na stronie BohaterON. Ponadto, podczas wizyty w Kulturotece w Falenicy klasy 7a i klasy 8a, 8b i 8c złożyły hołd Powstańcom przy symbolu Polski Walczącej, ułożonej z kwiatów od 1 sierpnia do 2 października.
Cześć i Chwała Bohaterom! Uczniowie SP 216
Akcja "TUSZ DO PAKI"
Zachęcam wszystkich do udziału w kolejnej edycji akcji "WRZUĆ TUSZ DO PAKI I DOKARMIAJ ZWIERZAKI".
Pudełko na zużyte tusze stoi w przedsionku szkoły, obok pudełka na zużyte baterie.
Połączmy przyjemne z pożytecznym czyli pozbądźmy się niepotrzebnych opakowań po tuszu i pomóżmy zwierzakom.
Katarzyna Parys
Opiekun SKW
Z wizytą u Marszałka...
20W dniu 3 listopada klasy 6a, 7a i 7b udały sie na wycieczkę do Sulejówka, do Muzeum Józefa Piłsudskiego. Zbiory Muzeum obejmują okres od Powstania Styczniowego do śmierci Józefa Piłsudskiego, wraz ze świadectwami pamięci o Marszałku, aż po dzień dzisiejszy. Dział Zbiorów przechowuje i zabezpiecza dzieła sztuki, artefakty historyczne, militaria, archiwalia, prasę, książki, fotografie, mapy, numizmaty, ordery i odznaczenia, filatelistykę – pamiątki związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz epoką, w której żył i działał. W muzeum ogladaliśmy eksponaty i świadectwa dokumentujące różnorodne aspekty funkcjonowania II Rzeczpospolitej, w tym także dotyczące życia codziennego i postaw społecznych. Na koniec klasy sfotografowały się przy pomniku Marszałka.
Język polski w nowej odsłonie...
1W ostatnich dniach klasa 5b poznawała świat "Chłopców z Placu Broni". Ta jedna z najbardziej znanych węgierskich powieści na świecie przyniosła wiele tematów do rozmów i debat. Nie zabrakło pozytywnych ocen różnych postaci, a także zgłębiania różnych metod pracy, takich jak rybi szkielet. Na koniec uczniowie stanęli przez kreatywnym zadaniem wykonania gry planszowej. Jakie mamy tego efekty? Zapraszamy do galerii zdjęć.
Śladami warszawskich legend
4W piątek 28.października klasa 3b z ogromną przyjemnością odwiedziła miejsca, o których mowa była w "Legendach warszawskich" Artura Oppmana. Zapalone zostały również znicze przy pomniku Małego Powstańca, w hołdzie bohaterom powstania warszawskiego znanymi z "Fajnej Ferajny" Moniki Szumowskiej -Kowaleczko i "Asiuni" Joanny Papuzinskiej.