• Logopeda

• Zajęcia logopedyczne w naszej szkole prowadzą

pani Anna Burakowska

Celem zajęć logopedycznych prowadzonych przeze mnie jest przede wszystkim promowanie rozwoju komunikacyjnego, edukacyjnego i społecznego uczniów naszej szkoły. Zajmuję się korygowaniem wad wymowy, usprawnianiem motoryki aparatu mowy, likwidowaniem objawów zaburzonej komunikacji językowej, uwarunkowanej środowiskowo lub organicznie oraz stymulacją mowy opóźnionej.

Zakres ćwiczeń jest indywidualnie dostosowany dla każdego ucznia.
        Z pewnością znajdą się wśród nich:

• Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne – mające na celu wypracowanie zręcznych i precyzyjnych ruchów języka, warg
          i podniebienia;
        • Ćwiczeni oddechowe – pogłębiające oddech, wydłużające fazę wydechową
          i wypracowujące właściwy tor oddechowy;
        • Ćwiczenia fonacyjne – mające na celu ustawienie głosu w skali charakterystycznej dla dzieci, dbanie o właściwą barwę głosu, jego natężenie
          i intonację;
        • Ćwiczenia słuchowe – ich celem jest ogólny rozwój funkcji słuchu
          i  zwiększenie wrażliwości słuchowej;
        • Ćwiczenia słuchu fonematycznego – mające na celu usprawnianie zdolności precyzyjnego słyszenia i różnicowania dźwięków mowy;
        • Wywoływanie głosek
        • Ćwiczenia artykulacyjne – utrwalanie prawidłowych głosek
          w każdej pozycji fonologicznej (w nagłosie, wygłosie i śródgłosie)
          w sylabach, wyrazach, krótkich wypowiedziach i w mowie spontanicznej;

Wszystkie ćwiczenia i zadania odbywają się w formie zabaw dydaktyczno-logopedycznych, tak aby dzieci ćwicząc mogły miło spędzać czas. Element rywalizacji wprowadzany na zajęciach (np. w grach planszowych) pomaga
        w zmotywowaniu  do działania.

p. Anna Burakowska

Godziny pracy:

,,Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” Janusz Korczak

Drogi rodzicu pamiętaj! – to dla Ciebie specjaliści dyżurują podczas dni otwartych oraz w dni zebrań. Przyjdź, porozmawiaj, RAZEM możemy zrobić więcej dla Twojego dziecka.

Mowa_jest_skarbem.pdf

Dlaczego ćwiczenia oddechowe są ważne?

Oddychanie to naturalna, niezbędna do życia, wielokrotnie powtarzana czynność fizjologiczna. Jest ważne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania aparatu artykulacyjnego. Gdy nabierasz powietrze robisz wdech, gdy wypuszczasz powietrze robisz wydech. Prawidłowo mówimy na wolnym długim wydechu.

Buzia Twojego dziecka, wtedy kiedy nie mówi i/lub nie podejmuje intensywnego wysiłku fizycznego – powinna być zamknięta!!! Również wtedy, gdy śpi. Rodzicu – obserwuj, zwracaj na to uwagę, mów dziecku, że to ważne. Nie chcesz przecież, żeby Twoje dziecko utrwaliło nawyk oddychania przez usta.

Jakie mogą być konsekwencje nawykowego oddychania przez usta?

Nieprawidłowe oddychanie ma wpływ na kształt i budowę aparatu artykulacyjnego oraz jego sprawność. Twarz nie wygląda wówczas ładnie., Język leży płasko na dnie jamy ustnej – nie pionizuje się. Trudno dziecku wymówić wszystkie te głoski, które wymagają pionizacji języka: l, t, d, n, sz, rz, cz, dż. Jeśli Twoje dziecko oddycha w sposób nieprawidłowy może  być to przyczyną nieprawidłowej artykulacji oraz nawracających infekcji górnych dróg oddechowych.

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA ODDECHOWE

• DMUCHAJ NA ŚWIECZKĘ, TAK ŻEBY PŁOMIEŃ ŚWIECY NIE ZGASŁ I PALIŁ SIĘ JAK NAJDŁUŻEJ, ZOBACZ JAK TAŃCZY
        • DMUCHAJ NA ŚWIECZKĘ, TAK ŻEBY SZYBKO ZGASŁA
        • PUSZCZAJ BAŃKI MYDLANE