REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integrcyjnymi nr 216 "Klonowego Liścia"

Cele i zadania świetlicy

1. Świetlica szkolna jest pozalekcyjną formą opiekuńczo-wychowawczej działalności szkoły.
          2. Świetlica prowadzi działalność na podstawie art. 105 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59)
          3.  Głównym celem działalności świetlicy jest zapewnianie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości oraz tworzenie warunków do rekreacji i pracy własnej.                                                                                                                                                                                                     Do zadań świetlicy należy:

· Kształtowanie nawyków i kultury współżycia w grupie

· Rozwijanie samodzielności, samorządności, oraz społecznej aktywności

· Organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy umysłowej i samoobsługi.

· Ujawnianie i rozwijanie zainteresowań, zamiłowań, uzdolnień oraz organizowanie zajęć w tym zakresie

· Pomoc w odkrywaniu przez dzieci swoich mocnych stron

· Organizowanie zajęć rekreacyjnych: gier i zabaw ruchowych

· Kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia

· Współpraca z rodzicami i nauczycielami uczniów korzystających ze świetlicy

Organizacja pracy w świetlicy :

1) Świetlica pracuje pięć dni w tygodniu (pon.-pt.) w godzinach 7:00 – 17.30

2) Nadzór pedagogiczny nad pracą świetlicy sprawuje dyrektor szkoły.

3) Całokształt pracy świetlicy szkolnej organizuje i bezpośrednio nadzoruje kierownik świetlicy szkolnej

4) Świetlica szkolna przeznaczona jest dla uczniów klas I-VIII

5) Uczniowie przyjmowani są do świetlicy na prośbę rodziców/opiekunów, na podstawie “Karty zapisu ucznia do świetlicy szkolnej” , wypełnionej przez rodziców/opiekunów i złożonej u pracownika świetlicy.

6) Wysokość miesięcznej, dobrowolnej składki pieniężnej (na rzecz zaspokajania potrzeb wychowanków) ustala w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły Rada Rodziców

7) Zajęcia w świetlicy odbywają się grupach wychowawczych liczących do 25 uczniów.

8) Świetlica pracuje zgodnie z założeniami “Programu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego świetlicy” (wynikającego z planu pracy szkoły) oraz rocznego i miesięcznego planu pracy.

9) Zajęcia odbywają się wg ramowego rozkładu dnia.

10) Wychowankowie świetlicy w zależności od potrzeb i możliwości korzystają z wybranych zajęć.

11) Uczniowie klas są przyprowadzani do świetlicy przez rodziców/opiekunów lub wychowawców.

12) Dziecko ze świetlicy mogą odbierać jedynie rodzice/prawni opiekunowie oraz wyznaczone przez nich osoby wpisane do Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy. W wyjątkowych sytuacjach uczeń może być odebrany przez inną osobę, której rodzic nie wpisał do Karty zgłoszenia, wyłącznie na podstawie pisemnego upoważnienia od rodziców/prawnych opiekunów.

13) Obowiązkiem rodziców/prawnych opiekunów jest odbieranie dziecka punktualnie, według indywidualnych ustaleń.

14) W przypadku gdy uczeń uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne,prowadzone przez firmę zewnętrzną, rodzice informują o tym wychowawców świetlicy, podając godziny i rodzaj zajęć. Rodzice są obowiązani informować o każdej zmianie zajęć bądź godzin ich odbywania się.

15) Osoba prowadząca zajęcia pozalekcyjne odbiera i odprowadza uczniów do świetlicy.

16) Dzieci korzystające z obiadów, jedzą posiłki pod opieką wychowawcy świetlicy.

17) Uczniowie zostają zapoznani z regulaminem świetlicy i respektują go jako wzajemny “kontrakt uczeń-wychowawca świetlicy” .

18) Jeżeli dziecko nie przestrzega regulaminu, a jego zachowanie stwarza zagrożenie dla innych uczniów lub jego samego, nauczyciel świetlicy informuje o tym fakcie rodziców/opiekunów dziecka, jednocześnie zgłaszając problem pedagogowi szkolnemu.

Wszystkie uwagi, zastrzeżenia i wnioski dotyczące funkcjonowania świetlicy należy zgłaszać, zachowując drogę służbową:

- wychowawcom

- kierownikowi świetlicy